Litopis Header Image

Історія міст і сіл

Кузнєцова В.

Про що ця книжка? Як випливає з назви, про чернігівських євреїв XIX–XX ст. Про поетів і художників, музикантів і підприємців, інженерів і політиків. Тут зібрано історії більш ніж 360 осіб, біографія яких стала частиною історії як нашої України, так і США, Ізраїлю, Великої Британії, Франції. Читання для тих, хто цікавиться історією Чернігівщини.


Л. Корженко

Книга сприятиме глибшому знайомству з історією села Козари в різні періоди на фоні певних подій та діяльності політичних лідерів нашої держави, що в тій чи іншій мірі пов’язані зі становленням та життям Козар, базуючись на архівних, дослідницьких матеріалах, спогадах жителів села, відображених в періодичній пресі, розповідями очевидців особисто. Дослідження допоможуть проникнутись духом наших предків і тому будуть цікавими для представників різних поколінь жителів і вихідців села - всіх, кому не байдужа його доля в цей досить складний для всієї країни час. Книга проілюстрована світлинами, малюнками та репродукціями картин, що допоможуть глибше ознайомитись з викладеними матеріалами.


Тимошик М.

У другому томі, що хронологічно охоплює період від 1917-го до початку 70-х років XX ст., переосмислюється низка сфальшованих сторінок спочатку збільшовиченого, а згодом околгоспленого українського села. Фактологічна канва оповіді, що побудована винятково на закритих донедавна архівних матеріалах та спогадах очевидців, тут особливо вражаюча за силою правди. Йдеться зокрема про кілька показових тенденцій: генетичну боязнь старших селян говорити правду й боротися за неї, не патріотизм, байдужість, продажність пригодованої владою місцевої інтелігенції. Новаторська авторська версія історії села є поглядом «знизу», а не «зверху», як було прийнято раніше.


Тимошик М.

Таким українське село в нашій літературі ще не поставало. Знайомлячись із кожним новим сюжетом, читач мимоволі залучається до внутрішнього двобою власних думок між усталеними версіями хрестоматійно відомих подій і прихованою правдою, яка за ними стояла в тривалому очікуванні бути оприлюдненою. У першому томі подано широку панораму життя хліборобів та сільської інтелігенції від козацьких часів до жовтневого перевороту 1917 року. За масштабами охоплення донедавна недоступного навіть дослідникам архівного матеріалу, лаконічністю і завершеністю сюжетів, умілим поєднанням хронологічного викладу подій із їх сюжетним розвитком, барвистою мовою це видання можна без перебільшення вважати своєрідною енциклопедією життя українського села. Для широкого кола читачів.


Туристичними шляхами Чернігова

Серед міст України Чернігів посідає особливе місце. Найдавніше на Десні місто належить до тих міст, які відвідавши одного разу, вже не забудеш ніколи. В запропонованому виданні укладачі намагаються розкрити історію краю, розказати про безцінні шедеври давнього зодчества, які приваблюють туристів з усіх усюд.

Видання може бути корисним краєзнавцям, екскурсоводам, викладачам і студентам, журналістам і літераторам, бібліотечним і музейним працівникам, усім, хто вивчає історію рідного краю.


Туристичними шляхами Чернігівщини

У запропонованому виданні укладачі намагаються розкрити історію Чернігівщини, розказати про безцінні шедеври давнього зодчества, які приваблюють туристів з усіх усюд.

Видання може бути корисним краєзнавцям, екскурсоводам, викладачам і студентам, журналістам і літераторам, бібліотечним і музейним працівникам, усім, хто вивчає історію рідного краю.


Токарєв С. А.

У книзі висвітлено історію Коропської сотні Ніжинського полку у другій половині XVII - XVIII ст. З'ясовано еволюцію її адміністративно-територіального устрою, соціально-економічний розвиток, генезу та еволюцію козацької старшини регіону.

Видання розраховане на науковців, учителів краєзнавців, широке коло читачів.


Д. Казіміров, Токарєв С.

У виданні здійснено публікацію джерел до історії села Блистова з «Генерального опису Лівобережної України (1765 - 1769 рр.)». Серед оприлюднюваних документів - переписи населення козацьких та селянських господарств, відомості про володіння козацької старшини, угоди про купівлю-продаж маєтностей та інше. Матеріали Опису дають уявлення про забудову та чисельність мешканців у дворах Блистови, їхній соціальний статус, господарську діяльність, вік, стан здоров'я та родинні зв'язки.

Для істориків, краєзнавців, студентів та широкого кола читачів.


О.М. Мороз

Дослідження розкриває історію села Шаболтасівка від найдавніших часів і до 60-их років ХХ ст. Історія села змальована на фоні історичних подій, що відбувалися в Україні, стає виразно наближеною, легко можна простежити причинно-наслідковий зв'язок. Значне місце у розвідці приділено й етнографічним особливостям Сіверського краю. Дослідження побудоване на історичних документах, спогадах учасників і свідків подій, багато ілюстроване відображенням життя минулих часів.

Видання розраховане на широке коло читачів: істориків, краєзнавців, учнів і студентів - усіх, хто цікавиться історією рідного краю.


Кирієнко І.О.

У книзі представлені різножанрові краєзнавчо-публіцистичні матеріали, в центрі яких перебувають українське село та його мешканці. Висвітлюється їх побут, традиції, людські долі в контексті історичних подій, що відбувалися в Україні протягом кількох століть.

Присвячене 310-річчю першої письмової згадки про Черниш, видання адресоване краєзнавцям, науковцям, педагогам, усім, хто цікавиться історією рідного краю.


Кирієнко І.О.

Україна – самостійна незалежна держава із тисячолітньою історією. Самобутня, багатогранна, різнобарвна. А її народ – сильний, незламний і водночас безмежно талановитий, настільки, що тема ця неосяжна. І ця книжка – спроба внести свою маленьку часточку в її розкриття.

Герої твору – люди праці. Роботящі, непомітні, проте вкрай талановиті, які з селянським гонором та завзяттям палко люблять, шанують свою країну.

Написано в умовах російсько-української війни.

Присвячується нашим захисникам – мужнім оборонцям України, з вірою в утвердження сили, правди й непереможності українського духу.


Шаповал П.Д.

Історико-краєзнавча книга, присвячена славному і героїчному літопису Городні – старовинного містечка на Чернігівщині. Цікаві й маловідомі факти, архівні документи і спогади безпосередніх учасників подій, викладені в художньо-публіцистичній формі, зробили видання однією з найповніших розповідей про місто і його людей. Книга щедро ілюстрована і розрахована на широке коло читачів.


Шаповал П.Д.

Ця книга-альбом — художня розповідь про історію села Жовтневе Коропського району, що на Чернігівщині, і цікаві долі його людей. Видання ґрунтується на архівних документах, записах клірових книг, численних спогадах. Використані рідкісні світлини різних періодів, котрі відтворюють традиції поліського села, свідчать про пам’ятні події в житті громади і окремої людини.

Видання розраховане на масового читача, небайдужого до історії власного народу і суспільних процесів.


Н. Прочай

Наш край має багате історичне минуле, яке здавна викликало зацікавленість істориків та ентузіастів-збирачів матеріалів про минуле Ічнянщини. Ми пам'ятаємо ім'я священника Гужівської церкви Самборського, який зібрав величезну колекцію старовини, знищену після його арешту. Значну краєзнавчу спадщину залишив по собі Микола Павлович Бутко, засновник і перший директор Ічнянського краєзнавчого музею. Плідно працює в краєзнавстві Володимир Іванович Балабай, наш літописець, автор книги «На землі Ічнянській». Багато зробили для відродження історії рідного краю і сільські краєзнавці, засновники народних музеїв у селах: С. Хруль з Монастирища, М. Замига та I. Гондурак з Іваниці, М. Мельник з Крупичполя, О. Циганок з Івангорода, Я. Гуцол та сім'я Плошків з Ольшани. Завдяки їх невтомній праці ми пізнали давнє минуле свого краю.


А.Г.Фесюн

Каждый человек чем-то интересуется, но интерес этот не бывает сразу "оформлен", он проявляется в различном возрасте по-разному и имеет, по крайней мере вначале, разнонаправленный, хаотический, "рваный" характер.


Т. Сіра

Книга «Святе, як хліб, моє село» присвячена 350-и річчю заснування села Тур'я. На основі історичної літератури, документів архівних установ району, області та свідчень односельців подано матеріал історичної минувшини села в нерозривному взаємозв'язку з Чернігівщиною.

Метою написання книги є відновити та увіковічнити історичну пам'ять заснування хуторів і в цілому села; закарбувати на папері сторінки із життя односельців-хліборобів, воїнів-визволителів, вчителів, медичних та культурно-освітніх працівників. Чільне місце у книзі відведено опису традицій і звичаїв наших пращурів.

Книга буде корисною всім, хто цікавиться історією рідного краю. Ця скромна робота для нинішніх та майбутніх поколінь. Адже кожна людина повинна знати свою історію, історію своєї малої Батьківщини. Вірно сказано: «Хто не знає минулого, той не має майбутнього».


С. М. Спутай, Н. М. Халімон

Книга присвячена історії Ковчинської школи, що на Чернігівщині, та її учителям. Досліджується 150-річний шлях навчального закладу від церковнопарафіяльної (з 1862 р.) та земської школи (з 1875 р.) до сучасної. Наводяться імена та відомості про понад 225 учителів, які в різні періоди працювали в Ковчинській школі. Широко розкрита спадщина педагога-методиста початкової освіти Л. П. Деполович. Видання містить 397 світлин шкільного життя, історичних документів, портретів учителів.

Для краєзнавців та всіх небайдужих до історії Чернігівщини, дослідників історії освіти.

Художнє оформлення, макетування – рекламне агентство «Артмастер»


Спутай С. М.

Книга присвячена історії села Ковчина – одного з найдавніших населених пунктів Чернігово-Сіверської землі. Минуле села висвітлюється в контексті історії України з акцентом на подіях місцевого значення та діяльності осіб, пов’язаних з Ковчином. Подано детальний економічний, статистичний та історико-демографічний аналіз історії села у XVIII ст., персональну інформацію про його мешканців.

Видання містить фрагменти документів XVIII – XIX ст. з історії Ковчина.

Для істориків, краєзнавців, учителів та всіх, хто цікавиться минулим рідного краю.


Горобець С.

У виданні здійснено публікацію сповідних розписів Свято-Троїцької церкви села Виблі Куликівського району Чернігівської області за 1812 рік, що збереглися до нашого часу. Матеріали відкривають можливості для генеалогічних розвідок жителів сіл Виблі, Піски, Підгірне, що входили в межі парафії, а також для дослідження демографічних процесів.

Для істориків, краєзнавців, студентів та широкого кола читачів.


Горобець С.

У виданні здійснено публікацію метричної книги парафії села Виблі Куликівського району Чернігівської області за 1725–1740 роки, що збереглася до нашого часу в Центральному державному історичному архіві України м. Київ. Матеріали відкривають можливості для генеалогічних розвідок жителів сіл Виблі, Піски, Підгірного, Вершинової Муравійки, Бакланової Муравійки, що входили в межі парафії, а також для дослідження демографічних процесів.

Для істориків, краєзнавців, студентів та широкого кола читачів.


Архімандрит Никодим (С. І. Силко)

Книга відтворює історію села Виблі на Чернігівщині з кінця хVIII до початку ххІ ст. Створена фактографічною мовою документів з пієтизмом до першоджерел. Унаявнює незнану правду хрестоматійно відомих подій.

Широко закроєна панорама сільського життя головним чином базується на архівних матеріалах, спогадах сучасників. Подається багато поіменних списків: репресованих, замучених, вбитих, померлих в часи голодоморів, героїв і жертв лихоліть світових війн, а також невтомних місцевих трудівників колгоспу, сільської ради, кооперації, медицини, освіти тощо. Показана працелюбність, талановитість українців; згадуються виблівці, котрі знайшли своє покликання за межами малої батьківщини. Значну увагу приділено духовному буттю села, історії його храму. наведені поколінні розписи священників, церковнослужителів, мешканців – дворян, чиновників, військових, міщан, деяких козаків. літературні вставки оживляють оповідь роблять її стереоскопічною. Численні світлини доповнюють й ілюструють увесь корпус тексту.

За докладністю охоплення матеріалу книга є свого роду енциклопедією українського села.

для істориків, краєзнавців, студентів та широкого кола читачів.


Архімандрит Никодим (С. І. Силко)

У виданні розповідається про історичний шлях, який подолали наші пращури від стоянок первісної людини на берегах зачарованої десни до наших днів. Автор розглядає історію рідного Подесення, Чернігівщини, села Виблі, у якому народився і виріс. наводяться родовідні розписи козацьких династій. Подаються генеалогічні розписи родин Силків, Павленків, Притиковських, Сердюків, Скрекелів.

Численні ілюстрації дають можливість краще уявити минуле.

Для істориків, краєзнавців, студентів та широкого кола читачів.


В історії Андріївки багато цікавих сторінок, які з часом можуть бути висвітлені. Пропонована публікація присвячена дворянській родині Рігельманів, її ролі в розвитку села та історії церкви Архістратига Михаїла XVIII - 30-х років XX століття.

науковців, викладачів, аспірантів, студентів та усіх, хто цікавиться історією та краєзнавством.


Гринь М.

Сторінки книги «І витав Бог над моїм селом» занурять вас у чарівні і теплі спогади про рідне село, про світле дитинство відомого чернігівського журналіста і краєзнавця-дослідника Миколи Гриня.

Ця книга автобіографічна, тому що автор писав про свою родину і своє рідне село Козацьке, що на Чернігівщині. І водночас вона універсальна, бо в ній описуються події і явища, характери і символи, що дозволяють краще зрозуміти українців — народ, який любить і поважає свою Батьківщину та її історію, цінує свята, обереги, обряди, вірування, фольклор і традиції, рідну оселю та власну землю.

Книга наповнена любов’ю і теплом, вдячністю до рідного села і батьківської хати, до батьків і прабатьків. Мандруючи її сторінками, немовби занурюєшся в українські символи і обереги, глибоко пірнаєш в наш фольклор, вірування і традиції, розумієш, як важливо жити в повазі до природи і речей, що вас оточують.

Але найголовніше, що Микола Гринь залишив нам неоціненний скарб – пам’ять, яку можна передавати наступним поколінням з настановою любити і цінувати: власну історію, Батьківщину, землю, родину! Автор закінчив цю книгу буквально за кілька місяців до передчасної смерті, але встиг подарувати нам неймовірне надбання – культурний спадок, важливість якого ще буде оцінене нащадками.

Це достойний останній акорд, завершальний рядок, в який вложено всю душу, весь досвід і всю любов, накопичену за довге і насичене творче життя.


Гринь М.

Книга про Кобижчу, яку ви тримаєте в руках, написана на основі архівних і документальних матеріалів, газетних публікацій, розповідей старожилів села, які передаються з покоління в покоління. Вона є даниною пошани автора славному Бобровицькому краю рідної йому Чернігівщини і є своєрідним продовженням її літопису, частинкою якої є й Кобижча. Книга має велике пізнавальне значення і цінність, оскільки містить зібрані по крупинці історичну, краєзнавчу інформацію, призначену для широкого кола читачів, які цікавляться історією міст і сіл України.

Автор сподівається, що, як і попередня книга про його рідне село Козацьке над Супій-рікою та навколишню округу, це дослідження допоможе читачам знайти відповіді на запитання: хто ми?, де наше коріння?, які ми?

Отож він і просить всіх читачів книги відкрити душі і спрагло пізнати історію і понині одного з найбільших сіл в Україні і побачити свій шлях у життя.


Гринь М.

Книга, яку ви тримаєте в руках, розповідає про минуле і сучасне села Козацьке Бобровицького району на Чернігівщині та його найближчої округи, з якою тісно пов’язана історія рідного села. Автор книги - справжній патріот свого села, ентузіаст вивчення його історії. Він прагнув показати своє рідне село з часу його ймовірного заснування і до сьогоднішніх днів. Для цього зібрав, опрацював і узагальнив величезний фактичний матеріал в архівах, опубліковані історичні джерела, усну історію, образно кажучи, казки односельців, що передаються з покоління в покоління, провів значну дослідницьку роботу. Це перше дослідження про Козацьке, яке може стати основою для подальшого і глибшого вивчення історії рідної землі. Водночас книга є даниною пам’яті історичному минулому села, тим стражданням і жертвам, яких зазнали його мешканці за всю понад п’ятсотлітню історію існування малої батьківщини автора. Книга стане в нагоді вчителям, учням, науковцям, історикам, всім, хто цікавиться краєзнавством та історією рідного краю. Видання розраховане також на тих читачів, у кого небайдуже серце до батьківської землі, хто залюблений у своє село та його людей.


Ця книга презентує та змальовує долі тисячі простих людей, які постраждали від радянської «репресивної машини», людей, які хотіли працювати на своїй землі або просто мали іншу думку. До видання увійшли матеріали з архівних справ обвинувачених у «злочинах» проти радянської влади. Книга стане в нагоді музейним і бібліотечним працівникам, краєзнавцям, журналістам, учителям, викладачам вишів, студентам, учням та широкому загалу читачів. Видання не претендує на вичерпність матеріалів.


Горобець С.М. - Петрушин

Село Петрушин Чернігівського району належить до числа найбільш потерпілих в роки голодомору. За допомогою великого блоку документальних матеріалів, свідчень та спогадів автор широко розкриває картину життя поліського села в страшні часи 1932-1933 років. Велику увагу приділено керівній верхівці села, яка не стала на захист місцевого населення, а тому безпосередньо причетна до злочинів влади.


Горобець С.М.

Видання узагальнює відомості про перше століття історії села Петрушин Чернігівського району – від його виникнення наприкінці 1620-х років до кінця ХVІІ ст. Основу роботи склали нові джерела й документи, введені в обіг в останні десятиліття, які суттєво коригують та доповнюють наші знання про минуле.

Особлива увага приділена аналізу імен та прізвищ, що зустрічаються в документах, наведені родоводи деяких найдавніших родів Петрушина.

Видання супроводжується картографічним матеріалом.

Для істориків, краєзнавців та всіх, хто цікавиться історією населених пунктів України.


Леп'явко С. А.

"Чернігів – європейське місто" належить до серії видань, присвячених розгляду міст та містечок Чернігівщини, що мають давню історію, з точки зору їх європейської ідентичності. Авторами праць є провідні науковці, історики Чернігівщини. В основу книги професора Сергія Леп'явка покладена коротка історія Чернігова, видана 2009 р. Нова праця доповнена матеріалами з історії архітектури та культури столиці Сіверщини, що є найкращими свідченнями причетності міста до європейського простору. Підготовка видань здійснюється в рамках проекту Сіверського інституту регіональних досліджень "Продовження діяльності існуючого Центру європейської інформації в м. Чернігів" за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження".


Бойко В. М., Пригоровський В. М.

"Сосниця – європейське місто" належить до серії видань, присвячених розгляду міст та містечок Чернігівщини, що мають давню історію, з точки зору їх європейської ідентичності. Авторами праць є провідні науковці, історики та краєзнавці Чернігівщини. Підготовка видань здійснюється в рамках проекту Сіверського інституту регіональних досліджень "Продовження діяльності існуючого Центру європейської інформації в м. Чернігів" за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження".


Губський О. Ф.

"Короп – європейське місто" належить до серії видань, присвячених розгляду міст та містечок Чернігівщини, що мають давню історію, з точки зору їх європейської ідентичності. Йдеться про краєзнавчий нарис, що висвітлює минуле Коропа, його європейські аспекти. Підготовка видань здійснюється в рамках проекту Сіверського інституту регіональних досліджень "Продовження діяльності існуючого Центру європейської інформації в м. Чернігів" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".


Самойленко Г.В., Самойленко О.Г.

"Ніжин – європейське місто" належить до серії видань, присвячених розгляду міст та містечок Чернігівщини, що мають давню історію, з точки зору їх європейської ідентичності. Авторами праць є провідні науковці, історики Чернігівщини. У книзі висвітлюються основні історичні та соціально-культурні віхи розвитку тисячолітнього Ніжина як європейського міста. Вона адресована всім, хто любить і шанує свій рідний край. У виданні використані фото В. М. Кичка, М. А. Михайленка, Т. Д. Пінчук, а також архівні матеріали. Підготовка видань здійснюється в рамках проекту Сіверського інституту регіональних досліджень "Продовження діяльності існуючого Центру європейської інформації в м. Чернігів" за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження".


Місюра О.О.

Книга знайомить з основними віхами історії містечка Олишівка, що на Чернігівщині, з подіями, відомими людьми, побутом, традиціями та фольклором олишівців.


В.Е.Чухно

Настоящая книга содержит в себе краткие сведения о заселении Середино-Будского района Сумской области, времени основания большинства его населённых пунктов, их дореволюционной истории, количестве проживавших в них жителей и т.д. В ней приведены биографии наиболее известных уроженцев Серединобудщины, краткие сведения о некоторых основателях хуторов и сёл, помещены портреты ряда владельцев населённых пунктов и т.п. Книга написана на языке большинства населения Середино-Будского района. Она имеет справочный характер и будет интересна не только жителям Серединобудщины, но и всем, кто интересуется историей Украины.


І.Кужильний

Ця книга про історію села Звеничів, що на Ріпкинщині, заснованого на правому березі літописної річки Свинь більше як тисяча років тому, незвичайні долі його людей, їх героїку і трудову звитягу, палку любов до рідного краю. Воно не потрапило на сторінки давніх літописів, але відоме на Чернігівщині своєю давньоруською державною фортецею, гарнізон якої контролював тут єдиний сухий «коридор» серед непрохідних Замглайських боліт на найкоротшому стратегічному шляху з Києва і Чернігова «у радимичі» (по-сучасному до Білорусі), курганним могильником, іншими археологічними пам’ятками. А ще одним з найбільш значних скарбів арабських монет і срібних виробів Х ст. у Східній Європі, знайденим тут у минулому столітті. У книзі розповідається про топоніміку села, подано великі добірки надзвичайних подій та пригод і веселих усмішок звеничівців.


Д.Казіміров

У виданні здійснено публікацію перепису с. Дягови, укладеного під час проведення у 1765-1769 рр. Генерального опису Лівобережної України. Книга містить 93 документи (оригінали, копії, чернетки), що включають відомості про козацьке та посполите (піддане) населення с. Дягови, угоди купівлі-продажу маєтностей. В них міститься інформація про кількість дворів у Дягові, їхню забудову та населеність. Джерело дає уявлення про чисельність мешканців села, їх походження, соціальний статус, вік, стан здоров’я, структуру та розміри сімей, господарську діяльність тощо. Для істориків, краєзнавців, студентів та широкого кола читачів.


О.О.Павленко, С.О.Павленко

В історичних нарисах дослідників на основі архівних документів, газетних джерел, спогадів відтворене багате історичне минуле та сьогодення села Дягови Менського району. Книга розрахована на краєзнавців, школярів, усіх, хто цікавиться історією рідного краю.


С.О.Павленко

У книзі зібрані матеріали про назви кутків, полів, лугів, урочищ, долин, ярів та інших об'єктів рельєфу населених пунктів Придесення. Видання стане у пригоді краєзнавцям, історикам, філологам, усім, хто цікавиться історією рідного краю.


А. Кудрицький

Енциклопедичний довідник містить понад 3700 статей, присвячених найважливішим подіям багатовікової історії Чернігівщини, її містам і селам, історичним і сучасним адміністративним районам краю, природі. У книзі вміщено багато довідок про міські вулиці, пам’ятки архітектури, археології, писемної культури, меморіальні об’єкти, великі підприємства та різні установи. Широко подано інформацію про відомих осіб, життя і діяльність яких були тісно пов’язані з Чернігівщиною. Подібне видання підготовлено вперше.