Головна сторінка    Архів номерів   Вимоги до авторів   БІБЛІОТЕКА    
Матеріали конференцій    Наукові збірники    Бібліографічні покажчики    Партнери



- Історія України та
Сіверщини по ХVІІІ ст.


- Історія України
та Чернігово-Сіверщини
ХІХ - поч. ХХ ст.


- Історія України та
Придесення ХХ - ХХІ ст.


- Історія міст і сіл

- Видатні діячі Сіверщини

- Російсько-українська війна: спогади, факти, свідчення

- Філософія

- Підручники
Історія України та Сіверщини по ХVІІІ ст.
О.Б. Коваленко, С.О. Половникова, І.М. Ситий,

Каталог містить докладний опис унікальної колекції кириличних стародруків із зібрання Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тірновського, яка становить значний книгознавчий та історико-культурний інтерес і у повному обсязі уперше запроваджується у науковий обіг.

Для істориків, культурологів, книгознавців, бібліографів, музейних та архівних працівників.

Пилипенко В.М.

Монографія присвячена відображенню військово-політичного протистояння Речі Посполитої та Османської імперії у польській суспільно-політичній думці середини XVI – середини XVII ст. Особлива увага приділена місцю і значенню українських земель у контексті цього протистояння.

Праця розрахована як на фахівців, так і широке коло читачів.

Чугаєва І.К.

У монографії на основі аналізу наукової літератури та залучення широкого кола писемних, зокрема літописних та агіографічних джерел, XIІІ–XVI ст. здійснено комплексне дослідження чернігівських літописних фрагментів ХІ – середини ХІІІ ст. Завдяки окресленим критеріям і методиці виокремлення чернігівських літописних звісток ХІ – ХІІІ ст. було виділено літописні фрагменти чернігівського походження та змісту з південноруських, новгородських та північно-східних літописних зводів на тлі процесу становлення й укріплення Чернігівського князівства. ОбҐрунтовано структуру ймовірного чернігівського літописання ХІ–ХІІІ ст. і здійснено реконструкцію Чернігівського літописання Ольговичів, а також схарактеризовано його ідейні, змістовні та стилістичні особливості.

Видання насичене цитатами з літописів і додатками, що відображають основні риси чернігівських літописних фрагментів і являють собою ілюстративний матеріал до тексту.

Для науковців, краєзнавців, викладачів, студентів, учителів історії і всіх, хто цікавиться історією Київської Русі та Чернігово-Сіверської землі зокрема.

Русина О.

У монографії розглянуто комплекс проблем історичного розвитку Сіверщини у XIV-XV ст., коли вона, як і більшість українських земель, перебувала у складі Литовської держави. Значну увагу в дослідженні приділено аналізу терміна "Сіверщина" й з'ясуванню його генетичних зв'язків. Детально простежено еволюцію політико-адміністративного устрою регіону. Охарактеризовані принципові тенденції соціально- економічного розвитку Сіверської землі у литовську добу. На широкому тлі міждержавних (головно, литовсько-ординських і литовсько- московських) взаємин розглянуто політичні процеси зазначеного періоду.

Книга розрахована на науковців, викладачів і студентів вищих навчальних закладів, а також усіх тих, хто цікавиться українським середньовіччям.

Бодрухин В.М

Монографія висвітлює історію формування та розвитку Чернігівської землікнязівства, основні етапи боротьби династії Ольговичів за гегемонію в південно руських землях.

Монографія розрахована на істориків, студентів історичних факультетів, краєзнавців, а також всіх, хто займається цікавіться минулим нашої країни.

Андрощук Ф.О

Монографію присвячено проблемі реконструкції ранніх етапів формування давньоруської культури. Розглядається роль впливу слов’яноскандинавських взаємин на формування давньоруської культури в Подесенні. Подано конкретні моделі взаємин норманів і слов’ян на рівні матеріальної та духовної культур, показано їх вплив на урбаністичні процеси.

Для археологів, істориків, студентів і всіх, хто цікавиться історією та археологією України.

Бойко В., Казіміров Д., Леп’явко C.

Видання презентує майже тисячолітній період історії владних інституцій на Чернігово-Сіверщині. Вміщені в альбомі карти, атрибути влади, документи, біографії та інші матеріали у послідовній формі висвітлюють структуру адміністративно-територіальних одиниць, процес становлення органів державної влади та місцевого самоврядування.

Фотоальбом призначений для працівників органів державної влади, посадових осіб органів місцевого самоврядування, викладачів, студентів та широкого кола читачів.



У збірнику оприлюднено документи і матеріали, які висвітлюють драматичну історію Батурина ранньомодерної доби, коли він відігравав важливу роль у державотворчому процесі як резиденція гетьманів Лівобережної України.

Для істориків, краєзнавців, викладачів, учителів, студентів, усіх, хто цікавиться минувшиною України.

О. Черненко, О. Ярошенко

Науково-довідкове видання, яке містить дані про всі відомі на сьогодні на території Дніпровського Північного Лівобережжя України пам'ятки монументальної архітектури XI-XIII ст. До видання увійшло 18 статей, в яких у систематизованому вигляді подано інформацію щодо місцезнаходження, історії створення та функціонування, архітектурних та будівельно-конструктивних особливостей, перебудов та реставрацій, досліджень, ступеню збереженості, сучасного вигляду та використання пам'яток. Текст супроводжує науково-довідковий апарат (список використаних джерел та літератури), а також ілюстративний матеріал (схеми розташування, замальовки, світлини, архітектурна графіка тощо).
Призначено для науковців, музейників, педагогів, краєзнавців та усіх, хто цікавиться історією України.

Чистяков В.

Постать митрополита Арсенія Мацієвича часто ставала об’єктом дослідження істориків України, Росії, православної Церкви. Наукові роботи та популярні статті різних років дуже по-різному висвітлюють біографію та діяльність митрополита Арсенія, і акценти, які ставлять автори, залежать від дуже різних факторів. Тож, настав час систематизувати та проаналізувати всі роботи, які присвячено Арсенію Мацієвичу, що й зроблено в монографії В. Чистякова. Рекомендовано для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та всіх, хто цікавиться літературознавством та історією давньої української літератури.

Співак В. В.

Монографію присвячено дослідженню філософської складової проповідей Антонія Радивиловського в контексті української духовної культури XVII століття. Використовуючи культурологічний підхід, автор здійснює цілісний та широкомасштабний аналіз «позаакадемічного» рівня філософської культури українського бароко, що лишила слід у релігійних проповідях та трактатах мислителя. Розглянуто зміст філософських поглядів, вміщених в текстах Антонія Радивиловського, у контексті морально-етичного вчення українських та польських церковних мислителів XVII століття. Для широкого кола фахівців у галузі теорії та історії культури, історії вітчизняної філософії та літератури, теоретиків та практиків культури, викладачів та студентів культурно-мистецьких та гуманітарних вищих навчальних закладів.

Подлевський С.В.

Монографія є комплексним дослідженням пам’яток епіграфіки Чернігова Х-ХVІІ ст. У ній проаналізовано сукупність продряпаних надписів та зображень, виявлених у процесі археологічних розкопок та під час досліджень пам’яток давньої архітектури міста. Загальний масив епіграфічного матеріалу розглянуто як такий, що відбиває культурні традиції, світогляд та релігійні вірування місцевого населення в їхньому історичному розвитку. До тексту додано науково-довідковий апарат (список використаних джерел та літератури, словник слів із надписів), а також ілюстративний матеріал (схеми розташування графіті, замальовки, світлини тощо). Призначено для всіх, хто цікавиться історією України.

Адруг А.К.

Дослідження кандидата мистецтвознавства, доцента, члена Національної спілки художників України та Національної спілки краєзнавців України присвячене декоративному мистецтву Чернігова другої половини ХVІІ – початку ХVІІІ ст. – важливій, цікавій і водночас недостатньо вивченій сторінці українського образотворчого мистецтва.

Леп’явко С.

Протягом останнього десятиріччя українська історична наука успішно займається дослідженням раніше закритих проблем і "білих плям" шляхом широкого залучення нового фактичного матеріалу і відмови від ідеологічних штампів радянських часів. У цьому відношенні маємо беззаперечні здобутки, їх визнання і запровадження в широку практику через навчальний і виховний процес. Водночас, з кожним роком стає все очевиднішим, що для дійсно сучасного розуміння нашого минулого необхідно шукати нові напрямки, методи і методології наукових пошуків.

С.О.Павленко

Редактор Олена ТКАЧЕНКО

Рецензент Олександр ДОБРИЦЯ

У книзі-дослідженні С.Павленка "Князь Михайло Чернігівський та його виклик Орді" розповідається про життя і діяльність одного з відомих представників Ольговичів, героїчний вчинок-протест якого мав великий резонанс у другій половині XIII сторіччя серед поневолених монголо-татарами русичів.

С.О.Павленко

Книга С. Павленка присвячена одній із найдраматичніших і найзагадковіших постатей в історії України, відомому політичному, військовому діячу-державнику - гетьманові Івану Мазепі (1639-1709). На основі маловідомих архівних, мемуарних та епістолярних документів XVII - початку XVIII ст. автор по-новому трактує його вчинки, діяльність, спростовує численні історичні фальсифікації, вигадки, пов'язані з цією неординарною постаттю. Розрахована на науковців, студентів та широке коло читачів.

Книга на російській мові - mazepa_ru.doc

С.О.Павленко

У новій студії мазепознавця С. Павленка уперше грунтовно проаналізовано зображення гетьмана І. Мазепи, визначено достовірні з них та хибні, легендарні.

Книга розрахована на істориків, мистецтвознавців, культурологів та усіх, хто цікавиться історією України.


С.О.Павленко

До 380-ї річниці від дня народження Івана Мазепи


Сенсаційні відкриття автора Сергія Павленка нових прижиттєвих зображень гетьмана України Івана Мазепи (1639–1709) та його наближених, безумовно, є непересічною сторінкою в історії країни та цілого світу. Іконографія портретів володаря булави, який був героєм багатьох літературних і художніх творів європейських авторів свого часу, багатомовна, але не досить достовірна через упередженість як до самого гетьмана, так і до його образу.

У книзі автор розповідає про атрибуцію в основному зображень Троїцької надбрамної церкви Києво-Печерської лаври. За даними фахівця, відшукати портрети саме Івана Мазепи серед тисячі інших зображень було непросто, але свої можливі знахідки він порівнював з уже відомими портретами та гравюрами гетьмана як в українському, так і у європейському мистецтві й літературі.

С.О.Павленко

У книзi "Дoбa гeтьмaнa Iвaнa Maзепи в докyментаx" вмiщено yнiвеpсaли, нaкaзи гетьмaнa, листи, спoгaди генеральної стapшини, poсiйськиx висoкoпoсaдoвцiв, iнoземцiв тa iншi мaтеpiaли, що допоможуть краще вiдчyти епoхy, в якiй зapoджyвaвся вибyх-пpoтест пpoти цapизмy, Петpa I. Упеpпше пoдaсться цiлiсний мaсив дoпитiв стapшин, кoзaкiв, якi бpaли yчaсть y повстaннi l708-1709 pp.

Зaгaлoм збipник дoкyментiв oзнaйомить читaча з 900 дoкумeнтaми, якi висвiтлюють спoсiб життя, екoнoмiчнi, пoлiтичнi iнтеpеси пpoвiднoi веpхiвки Гетьмaнщини тa гетьмaнa Iвaнa Maзепи. Bидaння бyдe кopисним як для iстopикiв, тaк i для eкoнoмiстiв, пpaвникiв, диплoматiв, лiтеpaтypoзнaвцiв, кyльтypoлoгiв.


С.О.Павленко

У книзі «Військові кампанії доби гетьмана Івана Мазепи в документах» вміщено царські розпорядження, універсали, листи гетьмана, кореспонденцію російських та українських урядовців, спогади учасників подій, що відбувалися протягом 1687-1710 рр. і беспосередньо впливали на життя України. У збірці джерельних матеріалів також представлені акти місцевого самоврядування, церковні грамоти. Видання розраховане на істориків, військовиків, студентів, усіх, хто цікавиться історією України.


С.О.Павленко

У книзі розповідається про маловідомі сторінки історії походу війська Карла ХІІ у 1708–1709 рр. на терени України, його бої з армією Петра І, союз шведського короля із мазепинцями. Уперше на основі великої джерельної бази детально оповідається про місця розквартирування каролінців, їхні проблеми під час зимівлі в Гетьманщині, висвітлено події, які передували поразці шведів у Полтавській битві. Видання інформує також про топонімічні наслідки проходження скандинавів Чернігово-Сіверщиною та їх перебування у полоні на цих землях.

С.О.Павленко

Доба І. Мазепи (кінець XVII – початок ХVІІІ ст.) – це не стільки злет до певного рівня культурного життя, скільки не бачений до того розквіт на теренах України творчості, духовних набутків. Актуальність дослідження активного впливу гетьмана на духовне життя в Україні періоду його правління дає можливість глибше зрозуміти як розвиток культурного життя наприк інці XVII – початку XVIIІ ст., так і діяльність зверхника Гетьманщини у вирішенні найголовніших проблем тогочасного буття. Показати доброчинну позицію і роль гетьмана у церковно-духовних, культурницьких процесах – головна мета студії.

С.О.Павленко

Сергій Павленко вперше ґрунтовно знайомить українського читача з членами команди гетьмана І. Мазепи, його соратниками та прибічниками, показує їхню роль у контексті подій 1687–1709 рр. Дослідження про найзначніших діячів оточення зверхника України містить багато важливого фактажу для розуміння причин поразки мазепинців під час повстання за визволення Гетьманщини з-під опіки Москви.

С.О.Павленко

У студії мазепознавця С. Павленка висвітлений інтимний світ гетьмана Івана Мазепи, який не тільки був великим мецена- том, мужнім захисником та оборонцем Вітчизни, а й палко кохав.

С.О.Павленко

В исторических заметках С. Павленко глубоко освещает вопросы восстания мазепинцев. Автор опровергает многочисленные подтасовки-фальсификации истории Гетманщины, ошибочные трактовки событий 1708-1709 гг. в Украине

С.О.Павленко

Пропоноване видання - дослідження завершального періоду гетьманування Івана Мазени. Автор звертає увагу читача на один з найцікавіших і водночас найтрагічніших моментів нашої історії - загибель Батурина 2 листопада 1708 року. Дослідник розглядає цей період як реакцію російського самодержавства на спробу українців вибороти незалежність за складних умов російсько-шведської війни.

У книзі мовою документів відтворено передумови, мотиви та наслідки повстання на чолі з Іваном Мазепою, проаналізовано організаційні прорахунки, ідеологічні, історичні та суспільно-політичні причини поразки.

Дослідження містить також додатки, в яких нодано біографічні відомості про гетьмана Івана Мазепу, наукову розвідку про походження герба та долю портрета з колекції Бутовичів. Також автор простежує подалышу долю гетьманської столиці - Батурина - від часів Кирила Розумовського і до кінця ХХ століття.

Книжку адресовано історикам, політологам, викладачам, студентам, аспірантам, усім тим, кому небайдужа славна історія України.


Половець В.М.

Монографія присвячена дослідженню походження, політичного і соціально-економічного устрою та культурного життя половців, які упродовж 200 років перебування на кордоні з Київською державою пройшли шлях від табірних кочувань до утворення кочових державних об’єднань в соціально-економічному плані і від воєнної демократії – до феодалізму. Розрахована на науковців, вчителів, студентів, широке коло читачів.

Каталог «альдин» з фондів бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя продовжує серію еидань, спрямованих на Бібліографічне розкриття фондових колекцій одного з найдавніших науково-просвітницьких книжкових зібрань Лівобережної України І містить у собі детальний науковий опис стародруків XVI століття, що побачили світ у венеціанській друкарні славетного італійського вченого-гуианіста І друкаря Альда Мануція та його нащадків Текстовий опис нечисленної, але надзвичайне цінної колекції «альднн» бібліотеки НДУ імені М. Того ля супроводжується передмовою та альбомом Ілюстрацій.

Видання присвячене 190-рІччю заснування бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя та розраховане на фахівців-книгознавців, бібліотекознавців, істориків, філологів, культурологів, студентів та широкий читацький загал, якому цікава антична спадщина. Історія книгодрукування та діяльність італійських гуманістів доби Відродження.

Перший випуск «Каталогу книжкових пам’яток у фондовому зібранні бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя» відкриває серію видань, спрямованих на науково-бібліографічне розкриття фондів одного з найдавніших бібліотечно-просвітницьких закладів Лівобережної України і містить у собі детальний науково-бібліографічний опис стародруків XVI - першої половини XVIII з колекції «РоІопіса». Історико-книгознавча інформація про стародруки ніжинської університетської бібліотеки вводиться у науковий обіг уперше. Текстовий опис колекції супроводжується детальною передмовою, альбомом ілюстрацій та науково-бібліографічним апаратом.

Видання розраховане на фахівців-книгознавців, істориків, філологів, культурологів, студентів та широкий читацький загал, якому небайдужа історія книги, книжної культури та польсько-українських взаємин.

В книгу вошли уникальные исследовательские, документальные и иллюстративные материалы, которые рассказывают о деятельности выдающихся греческих патриотов, меценатов и просветителей братьев Феодосия, Зоя, Анастасия, Иоанна, Михаила и Николая Зосимов, живших на рубеже XVIII-XIX вв. Авторы очерков увлекательно повествуют о деятельности Нежинского греческого братства, о борьбе греческого народа за национальную независимость, о жизни, благотворительности и книгоиздательской деятельности Зосимов в Украине, России и Греции, об их связях с греческой патриотической организацией «Филики Этерия».

Книга рассчитана на всех, кто интересуется историей греческо-украинских культурно-политических связей в XVIII-XIX вв.

Популярне ілюстроване видання

Адруг А.К.

Дослідження кандидата мистецтвознавства, члена Національної спілки художників України А.К. Адруга присвячено архітектурі Чернігова другої половини XVII - початку XVIII століть - цікавій, але не достатньо дослідженій сторінці вітчизняного зодчества. Видання призначається як для фахівців, так і для широкого кола шанувальників архітектури та мистецтва.
 
 

© Siverian chronicle, 2008
При використанні матеріалів посилання на журнал обов'язкове.