Чернігівські Афіни
Актуальні проблеми сучасної української медієвістики: Матеріали V та VI всеукраїнських наукових конференцій, Чернігів, 2019–2020 рр. На пошану професора Леоніда Ушкалова (1956–2019) та мандрівного філософа Григорія Сковороди (1722–2022)
Постать митрополита Арсенія Мацієвича часто ставала об’єктом дослідження істориків України, Росії, православної Церкви. Наукові роботи та популярні статті різних років дуже по-різному висвітлюють біографію та діяльність митрополита Арсенія, і акценти, які ставлять автори, залежать від дуже різних факторів. Тож, настав час систематизувати та проаналізувати всі роботи, які присвячено Арсенію Мацієвичу, що й зроблено в монографії В. Чистякова. Рекомендовано для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та всіх, хто цікавиться літературознавством та історією давньої української літератури.
Збірник містить матеріали IV всеукраїнської конференції з вітчизняної медієвістики, що відбулася 27 квітня 2018 р. на філологічному та історичному факультетах Національного університету «Чернігівський колегіум». Вибрані статті поєднані проблемами вивчення історії та літератури України середніх віків та епохи Бароко. Першу частину збірника складають статті українських науковців, які взяли участь у конференції та адресували свої доповіді студентам та аспірантам-медієвістам. Друга частина – історичні та філологічні дослідження апірантів і студентів.
Збірник присвячено па’мяті українського вченого-медієвіста, дослідника старокиївської агіографії професора Олександра Васильовича Александрова (1947–2018).
Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та усіх, хто цікавиться літературознавством та історією давньої української літератури.
Збірник містить матеріали ІІ та ІІІ всеукраїнських конференцій з вітчизняної медієвістики, що відбулися 10 травня 2016 та 27 квітня 2017 рр. на філологічному та історичному факультетах Національного університету «Чернігівський колегіум». Вибрані статті поєднані проблемами вивчення історії та літератури України середніх віків та епохи Бароко. Першу частину збірника складають статті знаних українських медієвістів, які взяли участь в зазначених конференціях та адресували свої доповіді студентам та аспірантам-медієвістам. Друга частина – історичні та філологічні дослідження апірантів і студентів.
Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та усіх, хто цікавиться літературознавством та історією давньої української літератури.
Збірник містить матеріали спецсемінару «Книжна культура Давньої Русі», що проходить на філологічному та історичному факультетах ЧНУ ім. Т. Г. Шевченка. Матеріали поєднані проблемою вивчення тих текстів середньовічної східнослов'янської літератури, що досі залишаються малодослідженими в українському літературознавстві.
Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та усіх, хто цікавиться літературознавством та історією української літератури.
Матеріали Першої всеукраїнської конференції студентів та аспірантів з вітчизняної медієвістики.
Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та усіх, хто цікавиться літературознавством та історією української літератури.
Збірник містить матеріали міжнародної наукової конференції «Ісихазм в історії та культурі Православного Сходу: до 290-річчя старця Паїсія Величковського», яку було проведено у Чернігові 30 литопада – 1 грудня 2012 р. Центром дослідження історії релігії та Церкви (ЧНПУ ім. Т.Г. Шевченка) і Міжнародним інститутом афонської спадщини в Україні (Київ). Статті мають єдину тематику: вивчення впливу ісихазму на розвиток історії та культури народів т. зв. «православної ойкумени». До збірника увійшла перша частина матеріалів конференції.
Збірник присвячено пам’яті видатного українського письменника епохи Бароко, подвижника-ісихаста Паїсія Величковського (1722-1794).
Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та всіх, хто цікавиться літературознавством та історією давньої літератури.
Збірник містить статті з поетики художніх творів церковної тематики: від відомих давньоруських агіографічних та епідейктичних текстів до малодосліджених та не введених у науковий обіг творів церковної літератури XX ст. Автор пропонує досвід герменевтичного аналізу творів та ставить собі за мету дослідження картини світу у різних епохах через вивчення поетики церковної художньої літератури.
Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів та усіх, хто цікавиться літературознавством та історією вітчизняної літератури.
Издание представляет собой публикацию первой книги святителя Димитрия Туптало, митрополита Ростовского и Ярославского, «Чуда пресвятой и преблагословенной Девы Марии», вышедшей в 1677 г. в Новгород-Северской типографии при Лазаре Барановиче. Книга описывает чудеса, происходящие от образа Ильинско-Черниговской Божьей Матери, написанного в 1658 г. иконописцем Григорием Константиновичем Дубенским, в монашестве Геннадием, каждое чудо дополняется авторскими нравоучениями. В книжной традиции большей популярностью и славой пользовалась не книга «Чуда пресвятой и преблагословенной Девы Марии», а созданное на ее основе «Руно орошенное», вышедшее первым изданием в 1683 г. и переизданное еще шесть раз. Книга «Чуда пресвятой и преблагословенной Девы Марии» стала в результате библиографической редкостью – сохранилась в Библиотеке академии наук (СанктПетербург) и Музее книги Российской государственной библиотеки (Москва).
Издание ставит своей целью восполнить этот пробел. Публикация имеет предисловие, где рассмотрены источниковедческие вопросы, структура и художественное своеобразие памятника, а также Приложение – описание чудес от иконы Черниговской Ильинской Божьей Матери из книги Иоанна Максимовича «Богородица Дево» (1707).
Для специалистов, преподователей, аспирантов, студентов и всех, кто интересуется медиевистикой и историей средневековой литературы.