Головна сторінка    Архів номерів   Вимоги до авторів   БІБЛІОТЕКА    
Матеріали конференцій    Наукові збірники    Бібліографічні покажчики    Партнери



- Історія України та
Сіверщини по ХVІІІ ст.


- Історія України
та Чернігово-Сіверщини
ХІХ - поч. ХХ ст.


- Історія України та
Придесення ХХ - ХХІ ст.


- Історія міст і сіл

- Видатні діячі Сіверщини

- Російсько-українська війна: спогади, факти, свідчення

- Філософія

- Підручники
Видатні діячі Сіверщини
Л. Б. Могучов

Каталог має на меті ознайомити зацікавлених читачів з біографією та творчою діяльністю чернігівського художникамандрівника, учасника Другої світової війни Могучова Леоніда Борисовича – майстра акварельного живопису та художникаграфіка.

У каталозі дотримано хронологічний характер розміщення картин у прямій послідовності.

А.Н. Шкурко

Альбом присвячений творчості Народного художника України, учасника Другої світової війни Анатолія Шкурка. У виданні вміщено кольорові і тоновані репродукції живописних та графічних творів митця. Це тематичні полотна і натюрморти, портретна галерея та краєвиди Чернігова, Седнєва і багатьох інших прекрасних селищ і міст Чернігово-Сіверського краю. На сторінках науково-популярного видання відомий український художник ділиться спогадами і роздумами про своє життя в мистецтві, видатних чернігівців і сучасників.

А.Н. Шкурко

В альбомі вперше репродуковано у великому об’ємі полотна, акварелі і малюнки Анатолія Никифоровича Шкурка, Народного художника України, Лауреата чернігівської обласної премії імені Михайла Коцюбинського. Внаслідок вивчення художніх і документальних творів, що зберігаються в його чернігівській майстерні, з’ясовано та окреслено: рівень і складові майстерності митця, еволюція його творчої манери, характер і напрями праці на теренах українського образотворчого мистецтва.
This volume illustrates an unprecedented collection of paintings, watercolors and drawings by Anatoliy Nykyforovych Shkurko, laureate of the Chernihiv Region’s Mykhailo Kotsiubynsky prize. Through the study and analysis of the art and documentary works stored in his Chernihiv workshop, the level and components of mastery of the artist, as well as evolution of his creative touch were discovered; this also defined the nature and direction of his work in the vastness of Ukrainian fine arts.

Особлива подяка за підтримку у виданні цього видання В.В. Мельничуку, О.В. Мармашову, А. Л. Курданову, М.О. Шевчику, І.В. Шкурко.



До видання увійшли праці історика Григорія Михайловича Кураса останніх років, спогади про нього та деякі матеріали.

Збірка призначена для державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, істориків, викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться питаннями історичного краєзнавства, історією України і постатями українського культурного та наукового життя.

Спутай С. М, Халімон Н. М.

У книзі висвітлено життєвий шлях і педагогічну діяльність учителя і методиста початкової освіти, авторки букварів Лідії Платонівни Деполович. Наведені документи та щоденникові записи розкривають сутність світогляду Л. П. Деполович та її ставлення до сучасності. Видання містить усі відомі на сьогодні фотографії Л. П. Деполович.

Книга розрахована на широкий загал читачів, передусім науковців, викладачів і студентів, учителів.

Спутай С. М, Халімон Н. М.

У біобібліографічному покажчику вміщена біографія Лідії Платонівни Деполович, педагога першої половини ХХ століття з Чернігівщини, автора різноманітних видань букварів, методик з навчання грамоти та зібрана інформація про її підручники, методичні посібники, документи, публікації про Л.П. Деполович. Видання розраховане на бібліотекарів, істориків, краєзнавців.

В. Шумило

Работа посвящена известному и авторитетному архиерею гонимой Церкви первой половины XX в. епископу Дамаскину (Цедрику; 1878–1937), одному из идеологов и основателей Катакомбной Церкви в СССР. На основе документальных материалов прослеживается его биография вплоть до мученической кончины в Карагандинском концлагере. Автор анализирует просветительскую, миссионерскую и исповедническую деятельность архипастыря, подробно излагает исторические обстоятельства его ареста и гонений на Церковь, жизни Катакомбной Церкви, делает выводы о положении православной Церкви в СССР.

Для широкого круга читателей.

Г. Папакін

Ця книга є першим комплексним джерелознавчим дослідженням сторінок життя і діяльності видатного державного і громадського діяча, останнього гетьмана всієї України та військ козацьких Павла Петровича Скоропадського (1873-1945), спробою розглянути цю історичну постать, про яку історики довгий час не писали взагалі або ж звинувачували у зраді національних інтересів, у контексті епохи Української революції 1917-1921 років та через стосунки з іншими історичними діячами — як ідейними опонентами, так і друзями (М.С. Грушевським, К.Г. Маннергеймом).

Дослідження здійснено професійним істориком-архівістом, є підсумком більш як 10-літньої праці і ґрунтується передусім на маловивчених архівних документах. Павло Скоропадський розглядається не лише як історична постать, а й культурний діяч, нащадок славетного гетьмансько-старшинського роду, відомого в історії України з другої половини XVII ст.

Книга розрахована на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться вітчизняною історією, архівною справою, адресована передусім науковцям, працівникам архівних установ.

Т. Демченко

На основі значної джерельної бази та наукової літератури у книжці відтворено головні віхи життя нашого земляка, адвоката Іллі Шрага – відомого діяча українського національно-визвольного руху, проаналізовано його громадсько-політичну діяльність, зокрема, участь у роботі таких репрезентативних інституцій, як Перша Державна Дума Росії та Українська Центральна Рада.

Для науковців, педагогів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться історією рідного краю та життєписом його видатних представників.


Т. П. Демченко, С. Г. Іваницька

Книга являє собою перше наукове видання листів адвоката, публіциста, літературного критика й письменника М М. Могилянського (1873-1942) та його матері Марії Миколаївни (1855-1918) до відомого громадсько-політичного діяча І. Л Шрага (1847-1919), написаних у 1907-1917 рр У вступній статті відтворено історію родини М. М. Могилянського, головні факти його біографії провідні ідеї світогляду, творчі здобутки у царині публіцистики й художньої літератури, стосунки з І. Л. Шрагом; у контексті доби проаналізовано зміст пропонованого епістолярію. В додатках подано розділ з мемуарів М М. М огилянського «В девяностые годы», окремі пресові статті 1915-1917 рр., дотичні до змісту листів. Уперше оприлюднено список публікацій автора в чернігівській періодиці (1913— 19і9 рр.), укладений Т П Демченко.

Видання призначене для науковців, викладачів, студентів, краєзнавців та взагалі усіх, хто цікавиться історією України.

Книга являє собою наукове видання листів О. Кониського (1836 - 1900) до І. Шрага (1847 - 1919), написаних у 90-х рр. XIX ст. У них відображено маловідомі подробиці особистого та громадського життя О. Кониського, міститься чимало цінної інформації про український національно-визвольний рух кінця XIX ст. Розрахована на науковців, викладачів, краєзнавців, широке коло читачів.


В.М. ПОЛОВЕЦЬ

Монографія присвячена дослідженню життя, громадської та наукової діяльності Ф.М. Уманця, відомого земця, юриста, історика, краєзнавця, який належав до типових представників старої інтелігенції, що вбачала свій обов’язок перед суспільством у збереженні і популяризації історико-культурної спадщини. Своєрідна постать Ф.М. Уманця тільки-но повертається з фактичного забуття. Його ім’я, на жаль, мало що говорить сучасному читачеві. Між тим, він відіграв важливу роль у зміцненні земських установ на Чернігівщині, розвитку історичного краєзнавства, музейної та архівної справи. Діяльність Федора Михайловича пов’язана безпосередньо з Чернігівською архівною комісією, в якій він у 1896 р. очолював редколегію. Науковий доробок Ф.М. Уманця складається з низки монографій, наукових статей, розвідок та документальних публікацій, що чекають на своїх дослідників. Розрахована на науковців, викладачів, краєзнавців, широке коло читачів.

Видання Всіхсвятської парафії м. Ніжина Української Православної Церкви Київського Патріархату та Ніжинського Православного Молодіжного Братства імені Св. Іоана Тобольського

Співак В. В.

Монографію присвячено дослідженню філософської складової проповідей Антонія Радивиловського в контексті української духовної культури XVII століття. Використовуючи культурологічний підхід, автор здійснює цілісний та широкомасштабний аналіз «позаакадемічного» рівня філософської культури українського бароко, що лишила слід у релігійних проповідях та трактатах мислителя. Розглянуто зміст філософських поглядів, вміщених в текстах Антонія Радивиловського, у контексті морально-етичного вчення українських та польських церковних мислителів XVII століття. Для широкого кола фахівців у галузі теорії та історії культури, історії вітчизняної філософії та літератури, теоретиків та практиків культури, викладачів та студентів культурно-мистецьких та гуманітарних вищих навчальних закладів.

І.Г. Соломаха, І.В.Богачевська

В монографії вперше розглядається антропологічна спадщина І. Галятовського, викладена в комплексі проаналізованих авторами богословських та проповідницьких творів видатного представника Чернігівського філософсько-літературного кола другої половини ХVІІ – початку ХVІІІ ст. Стрижневою проблемою християнської антропологічної спадщини І. Галятовського постає вчення про православну людину як шукача правди та про ідеал правдивого життя за законами християнської моралі задля служіння «православному народові й Батьківщині».
Для науковців, викладачів та студентів вищих навчальних закладів, богословів, всіх, хто цікавиться проблемами православної антропології і діяльністю Чернігівського філософсько-літературного кола другої половини ХVІІ – початку ХVІІІ ст.

С.О.Павленко

Редактор Олена ТКАЧЕНКО

Рецензент Олександр ДОБРИЦЯ

У книзі-дослідженні С.Павленка "Князь Михайло Чернігівський та його виклик Орді" розповідається про життя і діяльність одного з відомих представників Ольговичів, героїчний вчинок-протест якого мав великий резонанс у другій половині XIII сторіччя серед поневолених монголо-татарами русичів.
 
 

© Siverian chronicle, 2008
При використанні матеріалів посилання на журнал обов'язкове.